WhatsApp Destek Hattı

Javascript Nedir? Nasıl Kullanılır?
JavaScript, web sayfalarına karmaşık şeyleri uygulamanıza olanak veren bir komut dosyası veya programlama dilidir. Aynı zamanda herhangi bir web sayfası orada durmaktan daha fazlasını yapar ve bakmanız için statik bilgiler görüntüler. Zamanında içerik güncellemelerini, etkileşimli haritaları, hareketli 2B / 3B grafikler, kayan video müzik kutuları vb. işlemler JavaScript'in muhtemelen dâhil olduğuna bahse girebilirsiniz. Peki, javascript nedir? nasıl kullanılır? Javascript, dinamik olarak güncellenen içerik oluşturmanıza, multimedyayı kontrol etmenize, görüntüleri canlandırmanıza ve hemen hemen her şey yapmanıza olanak sağlayan bir betik dilidir. Kısacası web sitenizde oluşturmak istediğiniz çoğu görseli yaratmanıza yardımcı olur.


Javascript Nasıl Kullanılır?

Javascript .js uzantılı dosya olarak sonradan çağrılabildiği üzere, aynı zamanda tagleri, yani etiketleri içerisinde kullanılabilir. Daha çok tercih edilen modeli harici dosya olarak sonradan çağrılmasıdır. Bu daha yaygın ve tercih edilir.


Javascript Kullanım Alanları

Ağırlıklı olarak Web sayfalarını dinamik bir hale getirmek odaklı kullanılsa da Unity gibi çeşitli oyun motorlarında da bazı kodlamalarla karşımıza çıkabilmektedir. Web sayfalarında kullanımı yaygın olmasıyla birlikte, aynı zamanda web sayfaların daha dinamik bir yapıya sahip olmasını sağlar. Web sayfalarını düzgün bir şekilde açabilmek veya görüntüleyebilmek için buna ihtiyaç duyulur. Tarayıcınızın Javascript'e sahip olması sayfayı daha düzgün ve dinamik bir şekilde açacaktır. Neyse ki günümüzdeki tüm tarayıcılar Javascript desteğine sahiptir.