WhatsApp Destek Hattı

Chromebook Nasıl Sıfırlanır?
Teknoloji de yaşanan gelişmeler dudakları uçuklatır nitelikte. Chromebook nasıl sıfırlanır sorusunu yanıtlamadan önce Chromebook nedir ne değildir bunu anlamak gerekir.


Chromebook Nedir?

Chromebook ilk olarak Samsung firması tarafından çıkarılan bilgisayarlardır. Fakat düşündüğünüz bilgisayarlardan değil. Bilgisayar da istediğiniz dosyayı yükleyip programlar kurup istediğiniz işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Tabletin içine sim kart yerleştirip mobil bağlantıyla internette gezinebilir her şeyi izleyip programlar indirip tabletinize dosyalar yükleyebilir hatta yedekleme yapabilirsiniz. Chromebook ile bu işlemleri yapabileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Chromebook içinde sadece web tarayıcı yani Google Chrome bulunan ve 16 GB hafızaya sahip bir bilgisayar. Bu bilgisayarın RAM’i ise sadece 2 GB. Chromebook bulut sürücüler kullanarak bilgisayarınızı yormayan fakat sizin programlar ya da oyun kurmanıza izin vermeyen bir bilgisayar.
Chromebook SSD diskine sahip olduğu için son derece hızlı. Açılması 10 saniye uyku modu uygulanmışken açılması sadece 1 saniye sürüyor. Bilgilerinizin büyük bir bölümü bulutta saklanıyor. Bundan da anlaşılacağı gibi Chromebook için olmazsa olmaz internet bağlantısı. Bunun için sim kart girişi bile konulmuş. İstediğiniz zaman mobil bağlantınız da bulunan interneti Chromebook içinde kullanabilirsiniz.
Video izletme süresi 5 saat olan Chromebook’un işlem yapmadan açık kalabileceği süre 8,5 saat civarı olduğu söyleniyor. İçerisinde web cam, VGA bağlantı kablosu, ses girişi ve kart okuyucu bulunmaktadır.


Chromebook Hangi Mantıkla Çalışmaktadır?

Chromebook bilgisayarlar da Windows’un ücretli olan hemen hemen tüm programları ücretsiz var. Örneğin Microsoft Office Paketi. Bunun sayesinde yapacağınız tüm işlemler de sadece internetiniz olması yeterli olacaktır.
Chromebook bulut bazlı bir işletim sistemi olduğu için tüm dosyalarınız Google teknoloji ve güvenirliği ile güven altında. Aynı zamanda bulut teknolojisi olduğu için dosyalarınızı internete bağlı istediğiniz bir cihazdan görebilme imkânı veriyor.


Chromebook Bilgisyarlar Nasıl Sıfırlanır?

Diyelim ki Chromebook bilgisayarınızı sıfırlama ihtiyacınız oluştu. Windows işletim sistemi yüklü olmadığı ve kendine ait olan Google OS işletim sistemi olduğu için sıfırlama ya da format atma işlemi de farklılaşıyor. Chromebook sıfırlamada iki yöntem bulunmaktadır.
Yöntem: Oturumu kapatıp Ctrl+Alt+Shift+R tuşuna basın. Yeniden başlatın. Görüntülenen bölümde Powerwash Devam deyin ve karşınıza çıkanlara uygun hareket edin.
Yöntem: Bilgisayar açıkken Ayarlar > Gelişmiş > Powerwash > Yeniden Başlat yapın. Daha sonra devam deyin. Karşınıza çıkanlara uygun hareket edin.