WhatsApp Destek Hattı

Bir Android Telefonun Pil Ömrü Ne Kadardır?
Bir telefonun ekran boyutu, işlemci performansı, RAM miktarı ve depolama alanı kadar pil ömrü de çok önemlidir. Hatta yüksek pil ömrü isteyenler Android telefon satın almadan önce bu hususa dikkat etmelidirler. Batarya teknolojisi akıllı telefonları hızlı şarj etmekle kalmıyor aynı zamanda bir şarjla telefonları daha uzun süre kullanmayı sağlıyor. Telefonunuz dünyadaki en iyi özelliklere ve donanıma sahip olabilir, ancak batarya çok uzun dayanmazsa işe yaramaz hale gelirler. Bunun dışında bir android telefonun pil ömrü ne kadardır? sorusuna cevap arayalım.


Kaliteli Pil Ömrü Nasıl Anlaşılır?

Katı pil ömrüne sahip olan, satın alabileceğiniz birçok üst seviye akıllı telefon bulunmaktadır. Bunu belirleyen bataryaların mAH pil gücü değerleridir. Telefonun bu değeri ne kadar büyük ise açık kalma süresi o kadar ucun olmaktadır. Önemli olan cihazın ne kadar verimli olduğunu değil, bataryanın ne kadar süre dayanacağını belirleyen kullanımıdır. Telefon üreticileri batarya ömrünü olabildiğince güçlendiriyor, ancak insanlar cihazı kötü kullanarak pil performansını öldürüyor.


Telefonun Daha Uzun Ömürlü Hale Getirilmesi

Akıllı telefon bataryaları sonsuza kadar dayanmaz. Android'inizi daha uzun süre dayanması için sahne arkasında yapabileceğiniz birçok şey var. Telefonunuzda bir AMOLED ekran varsa koyu renkli bir arka plan kullanın. Siyah duvar kâğıdı pil ömrünü uzatabilir. Çünkü AMOLED ekranlar sadece renkli pikselleri aydınlatır. Siyah pikseller sönük olduğundan, ne kadar çok siyah pikseliniz varsa onları aydınlatmak için o kadar az güç gerekir. Karanlık ortamda ekran parlaklığını maksimumda tutmanız için hiçbir neden yoktur. Ekran parlaklığını kısarak telefonu kullanmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Bunun dışında kullanılmayan ve arka planda güç tüketen bazı uygulamalar pil ömrünü tüketmektedir. Bu etkiyi azaltmanın yolu arka planda kapanmalarını sağlamaktır.


Android Pilleri Nasıl Çalışır?

Genelde bir telefonda lityum-iyon pil veya bir lityum-polimer pil bulunur. Her ikisi de aslında lityum-iyondur ve bu nedenle bir hafızaya sahip değildirler. %100’e kadar onları şarj etmek için şarj etmeden önce tamamen deşarj etmeniz gerekmez. Bir telefon şarjını %20 seviyelerindeyken şarj etmek ve %90 civarındayken şarjdan çıkarmak gerekir. Aslında bu tip piller düşük voltaj problemlerinden muzdariptir. Bu yüzden onları kısmen şarj etmek tamamen şarj etmekten daha iyidir. Geliştiricilerin uygulamaları sürekli güncellemelerinin bir nedeni vardır bu çoğu zaman bellek veya pil optimizasyonu içindir. Aynı şekilde, artık kullanmadığınız eski uygulamaları silin, çünkü bunlar RAM ve pil ömrünü azaltan arka plan işlemlerini yürütüyor olabilir.