WhatsApp Destek Hattı

Akıllı Telefon Bataryası Nasıl Korunur?
Akıllı telefonların bireylerin yaşamlarına girmesi ile beraber baş gösteren sorunlardan bir tanesi batarya sorunudur. Bazı yanlış kullanım sonucu olarak bataryaların pil ömürlerinde ciddi bir azalma olduğu ve bu durumun da doğrudan cihazı etkilediği görülür. Akıllı telefon bataryası nasıl korunur? Başlığı altında koruma işlemini yapabilmek için bazı etmenlere dikkat edilmesi söz konusudur. Bu etmenlerden ilki ve en önemlisi orjinal olan şarj aletinin ve bataryanın kullanımıdır.


Orjinal Ürün Kullanımı

Akıllı telefonlarda batarya ömrünü kısaltan en önemli etmen, kalitesiz ve düşük özellikler ile üretilmiş olan sahte şarj cihazlarıdır. Orjinal şarj cihazlarına göre piyasa içerisinde daha uygun fiyata satıldığı için kullanıcılar tarafından tercih edilen bu ürünler, cihazın bataryasına ve doğal olarak da cihaza zarar verirler. Orijinal olmayan şarj cihazlarının kullanımı, telefonlara yüksek miktarda enerji gönderilmesine ve kısa sürede bataryanın dolmasına neden olur. Bu durum da batarya üzerinde olumsuz bir etki yapar.


Telefon Bataryasını Doldurma

Akıllı telefonlarda batarya doldurma işlemi yapılırken gerçekleştirilen en büyük hatalardan bir tanesi şarjın %100 durumuna gelmeden çıkartılmasıdır. Cihazı şarja takmak için %30 değerinin altına düşmesini beklemek de doldurma hatalarından bir tanesidir. Cihazın daha hızlı bir şekilde şarj olmasını isteyen kullanıcıların bu seviyenin üzerinde şarja taklamaları gerekir. Ancak sürekli olarak bu seviyede şarja takılması, bir süre sonra cihazın %30 barajına geldiğinde otomatik olarak kapanmasına neden olur. Bu sebeple işlemin belirli aralıklarla yapılması gerekir.


Kablosuz Şarj Aleti Kullanımı

Kablosuz şarj aleti kullanımı içerisinde yer alan powerbank'ler, piyasada oldukça ucuz fiyatlar üzerinden satılmaktadır. Bu ucuz ve kalitesiz olan ürünlerin telefon bataryasına zarar verdikleri görülür. Kullanılan kablosuz şarj aletleri, cihazı kısa bir süre içerisinde şarj ettikten sonra pil hızlı bir şekilde tükeniyor ise, bu durum bataryayı olumsuz bir şekilde etkiliyor demektir. Ünlü markalar tarafından hazırlanmış olan kablosuz şarj aleti kullanımına özen gösterilmelidir. Bataryaya her hangi bir zarar gelmemesi açısından kullanılacak olan ürünlerin kalitesine dikkat edilmeli ve bu ürünler tercih edilmelidir.